Czerwiec 17 2021 07:49:08
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE I PEDAGOGICZNE
BIBLIOTEKA SZKOLNA
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
PIEŚŃ SZKOŁY
PODRĘCZNIKI 2021/2022
· Spis podręczników
· Religia
· Regulamin wypożyczania podręczników:
- wersja: _.doc
- wersja: _.pdf
AKCJA MEN

mLegitymacja
Polecamy
DROBNIN

Drobnin jest małą wsią niedaleko Leszna w województwie wielkopolskim, która liczy 351 mieszkańców. Drobnin należy do najstarszych miejscowości na terenie gminy Krzemieniewo. Pierwsze wzmianki źródłowe pochodzą z 1291 roku. Wieś została wtedy lokowana przez księcia Przemysława II na tzw. prawie niemieckim (zobacz tekst dokumentu).
Po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku Drobnin znalazł się w granicach Królestwa Pruskiego. Administracyjnie należał do powiatu wschowskiego, który znajdował się Departamencie Poznańskim.
Jednym z właścicieli majątku Drobnin była rodzina Węgorzewskich. W czasie podziału majątku rodzinnego w 1797 roku bracia Jan Nepomucen i Wojciech Węgorzewscy podjęli decyzję o założeniu szkoły elementarnej w Drobninie. Szkoła w Drobninie znajdowała się zawsze w tym samym miejscu. Pierwszy budynek, zbudowany jeszcze przez Węgorzewskich był wykonany z gliny, kryty słomianą strzechą. Składał się z dwóch izb: jedna służyła jako sala lekcyjna, a druga jako mieszkanie dla nauczyciela. W 1893 roku zamiast dotychczasowego budynku z gliny zbudowano nową, murowaną szkołę. Od tego roku majątek szkolny stał się własnością Katolickiej Gminy Szkolnej Drobnin. Należy wspomnieć, że równocześnie w Krzemieniewie istniała niemiecka szkoła, która należała do gminy ewangelickiej.
17.01.1920 roku Drobnin znalazł się, jak i cały powiat leszczyński w granicach II Rzeczypospolitej. W 1924 roku z inicjatywy Stefana Ponikiewskiego, właściciela tutejszego majątku, zostały do Drobnina sprowadzone siostry zakonne. Jedna z nich, Celestyna Buczek, pracowała aż do 1939 roku jako kierownik tutejszej szkoły.
Kościół w Drobninie istnieje od roku 1936 (wtedy zakończyła się jego budowa). Powstał z inicjatywy i przy wydatnej pomocy finansowej Stefana Ponikiewskiego.
5.09.1939 roku pojawili się w Drobninie pierwsi żołnierze niemieccy. Był to początek trudnych lat okupacji. 16.10.1939 roku wznowiono lekcję w drobnińskiej szkole. Podczas wojny podległa organizacyjnie niemieckiej szkole w Krzemieniewie jako polski oddział w Drobninie. Do polskiego oddziału w Drobninie uczęszczały dzieci z Drobnina, Krzemieniewa i Mierzejewa. Jako nauczyciele pracowali tam wtedy wyłacznie Niemcy. Poziom nauczania był bardzo niski, plan lekcji obejmował: podstawy matematyki, przyrody, geografii, język niemiecki, rysunki, prace ręcznie i tzw. ćwiczenia z karności. Lekcje trwały dwie godziny dziennie. Jesienią 1944 roku zwieszono zajęcia w szkole, z powodu niekorzystnej dla Niemiec sytuacji na frontach II wojny światowej.

Obecnie do naszej szkoły, która stanowi jednocześnie centrum życia kulturalnego wsi, uczęszcza 415 uczniów: 10 oddziałów w szkole podstawowej (237 uczniów) i 8 oddziałów w gimnazjum (178 uczniów). W szkole pracuje 31 nauczycieli. Do dyspozycji są 22 sale lekcyjne, biblioteka, sala sportowa, sala komputerowa (z dostępem radiowym do internetu). Obok szkoły znajdują się boiska sportowe. Uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej uczą się języka niemieckiego. Szkoła organizuje wiele imprez w których biorą udział tak uczniowie, jak i mieszkańcy okolicznych wsi - „Dzień Ziemi”, „Dzień Wiosny”, „Dzień Dziecka”, festyny.
Uczniowie biorą udział w zawodach sportowych i olimpiadach przedmiotowych, osiągając dobre wyniki. Nasza szkoła jest wprawdzie mała, ale uczniowie uczęszczają później do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, gdzie dają sobie doskonale radę.

Z tej racji, że Drobnin należy do mniejszych miejscowości na terenie gminy Krzemieniewo, nie ma tutaj żadnego przemysłu. Mieszkańcy utrzymują się z uprawy ziemi lub dojeżdżają do pracy do Leszna lub Gostynia. Nie ma też poza szkołą, pałacem i kościołem żadnych innych większych budowli.
Jest za to cisza, świeże powietrze, a czas jakby wolniej płynął niż w wielkich aglomeracjach miejskich.

----------------------------------------------------------------------

Związani z Drobninem

Stefan Ponikiewski | Zofia z Raszewskich Ponikiewska | Ksiądz Eryk Szymkowiak


8,396,746 Unikalnych wizyt

Powered by
PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.